Bıldırcın yumurtası besin değerleri

1 adet bıldırcın yumurtası (9gr.)
Yağ kaynaklı kalori 9

Kalori 14

% Günlük Değerler*
Toplam Yağ 1gr. %2
Doymuş Yağ 0.36gr. %2
Kolesterol 76mg. %25
Sodyum 13mg. %1
Toplam Karbonhidrat 0gr. %0
Lif oranı 0gr. %0
Şeker 0gr.
Protein 1gr.
Vitamin A - %1 Vitamin C - %0
Kalsiyum - %1 Demir - %2
* Günlük değerleri 2000 kalorilik beslenme diyetine göre hesaplanmıştır. Bu değerler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Kaynak

Soğan Sote Yuvasında Bıldırcın Yumurtası

Malzemeler:
  • 2 adet bıldırcın yumurtası (sayı size bağlı)
  • 1 adet kuru soğan
  • Sıvı yağ
  • 1 çorba kaşığı soya sosu (isteğe bağlı)
  • Tuz, pul biber, isot
Yapılışı:
Bıldırcın yumurtalarımız normal tavuk yumurtası gibi haşlanır ve kabukları soyulur.
Kuru soğan yarım halka şeklinde incecik doğranır ve çok az sıvıyağda sotelenir, soğanlar suyunu çekip yumuşamaya başlayınca bir kaşık soya sosu, tuz ve baharatlar ilave edilerek karıştırılır ve servis tabağımızın ortasına alınır (yumurtalarımızın yuvası oluşturulur) Soyulmuş bıldırcın yumurtaları da üzerine konur ve maydanozla süslenerek sunulur.

Afiyet Olsun.

Kaynak: LezzetHane

Bıldırcın Yumurtası Pane Tarifi

Malzemeler:

  • 4 adet bıldırcın yumurtası
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 paket Knorr Pane Harcı
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 adet yumurta

Hazırlanışı:
Bıldırcın yumurtalarını 3-4 dakika pişirin. Kabuklarını soyup önce una daha sonra yumurta ve pane harcına bulayıp paneleyin ve kızartın.

Kaynak: http://www.herkessofraya.com

Çağın ilacı, bıldırcın yumurtası

Bıldırcın yumurtası, çağın en faydalı doğal besinlerinden biri. Tavuk yumurtasına göre, 9 katbildircin-yumurtasi fazla aminoasit içeriğiyle zengin bir protein kaynağı olmasının yanında, kolestrol içermemesi, son yıllarda oldukça ilgi görmesini sağlıyor.
Yumurta, zengin protein, vitamin ve mineral içeriğiyle özellikle gelişme çağındaki çocuklar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Son yılların gözdesi bıldırcın yumurtası ise, tavuk yumurtasından kat kat fazla protein, vitamin ve mineral içerir. Ama bıldırcın yumurtasını bu kadar ünlü yapan içerdiği besin değeri yüksek maddelerden çok, birçok hastalığın tedavisinde veya tedavi sürecindeki hastalıkların, daha erken yanıt vermesi yönünde etkili bir yiyecek olmasıdır.
Her sabah çiğ içilen bir adet bıldırcın yumurtasının, 15 gün içerisinde, astım ve bronşit hastalarında mucizevi bir şekilde iyileşme gösterdiği görülmüştür. Bıldırcın yumurtası yaşlanmayı önleyici, saç güçlenidirici, cinsel aktiviteyi arttırıcı, kalp rahatsızlıkları, anemi ve şeker hastalığına karşı koruyucu ve tedaviye yardımcı bir besindir. Ayrıca içerdiği likopenli maddeler sayesinde, kanserin oluşmasını veya büyümesini engelleyen müthiş bir besin kaynağıdır.
Besinlerde,biri zararlı diğeri vücut için gerekli olan 2 çeşit kolestrol vardır.Zararlı kolestrol (LDL), damar tıkanıklığı, kalp sorunları gibi rahatsızlıklara yol açarken, diğer kolestrol çeşidi (HDL), vücut metabolizmasında birçok önemli fonksiyona sahiptir. Tavuk yumurtasında kötü kolestrol mevcuttur fakat bıldırcın yumurtasında sadece iyi kolestrol bulunur. Bu da bıldırcın yumurtasının bu kadar popüler olmasını sağlayan bir diğer ögedir.
Böylesi faydalı olan bu yiyecek, aynı zamanda çok lezzetlidir. Tavuk yumurtasının girdiği her mutfakta aynı şekilde tüketilebilir. Bu yumurta ile harika omletler hazırlayabilirsiniz, böreklerinizin üzerine tavuk yumurtası yerine sürebilirsiniz, yumurta yememekte ısrar eden küçük çocuklarınızı,haşlanmış şirin bıldırcın yumurtaları ile ikna edebilirsiniz. Böylelikle hem sağlıklı hem de leziz beslenmiş olursunuz .
Yoğun mineral, protein ve vitamin içeriğiyle, tavuk yumurtasının üçte biri büyüklükteki bu yumurtayla, daha az yiyerek daha çok vitamin, kalsiyum, magnezyum demir ve protein gibi  vücudumuza gerekli maddeleri alabilirsiniz.Üstelik oldukça hesaplı bir ürün!
Özellikle hamile ve emziren anneler ile gelişme çağındaki çocukların,kalp,kolestrol, şeker, astım, alerji ve bronşit hastalarının, günde en az 1 adet bıldırcın yumurtası tüketmesini e-healthplanet ekibi olarak tavsiye ediyoruz.

Kaynak: http://www.e-healthplanet.com

Bıldırcın yumurtası nasıl yenir?

bıldırcın yumurtasıBıldırcın yumurtasını sağlığınızı iyileştirmek için tüketecekseniz, yumurtaları kaynar suda yıkadıktan sonra çiğ yemeniz tavsiye edilir. Bıldırcınların vücut sıcaklıkları tavuklardan yüksek olduğundan, tavuk yumurtalarında görülebilen salmonella için endişe etmeye gerek yoktur. Bıldırcın yumurtaları, içlerinde yüksek miktarda bakteri öldüren lizozom bulunduğundan enfeksiyona karşı daha dirençlidirler.

Her sabah 3-5 bıldırcın yumurtası yemek, metabolizmayı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve size fiziksel ve zihinsel bir enerji verir. 3-4 ay düzenli bir şekilde tüketildiğinde bıldırcın yumurtaları sağlıkta gözle görülür olumlu etki yapacaktır.

Kaynak: http://geniuscook.com

NOT: Yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz markaların bıldırcın yumurtalarını çiğ tüketin. Yumurtayı satın alırken pakette son kullanma tarihi, Sağlık ve Tarım Bakanlığı izinlerinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Bu yumurta kansere iyi geliyor

Bıldırcın yumurtasının sağlık üzerindeki faydalarından haberiniz var mı?Bıldırcın yumurtası

Tavuk yumurtasından farklı olan ve sağlığa yararları saymakla bitmeyen bıldırcın yuvası ile ilgili merak edilen soruları İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Nafiz Karagözoğlu yanıtladı.

Bıldırcın yumurtası neden önemlidir?
Bıldırcın yumurtası 10-12 gram ağırlığındadır.
Bu dişi bıldırcın ağırlığının yaklaşıkyüzde 8’idir. Halbuki tavukda bu oran yüzde 3’tür ve hindilerdeki yüzde 1 ile karşılaştırıldığında oldukça yüksektir.

Sağlıklı olmak için ihtiyaç duyduğumuz birçok madde içermektedir.Bunlar bol miktardaki faydalı iz elementler ve vitaminlerdir. Besleyici değeri tavuk yumurtasından 3-4 kez daha yüksektir.

Bıldırcın yumurtasının içeriğinde neler bulunur? Tavuk yumurtasından farkı nedir?
Bıldırcın yumurtası 158 cal enerji içerir.
Bıldırcın yumurtası yüzde13 protein içerir, tavuk yumurtası ise yüzde 11 protein içerir.
Bıldırcın yumurtası 140 Mikrogram B1 içerir tavuk yumurtası 40 mikrogram B1 vitamini içerir.
Bıldırcın yumurtası 2 kat vitamin A ve B2 ihtiva eder.
Ve yine 5 kez daha fazla demir ve potasyum bulunur.
Bıldırcın yumurtası ayrıca fosfor ve kalsiyum yönünden zengindir.

Gebelik açısından tavuk yumurtasına göre avantajları var mı?
Aslında evet diyebiliriz.Çünkü daha az hacimde daha çok vitamin ve mineral içerir.Ayrıca gebelikte artan demir ve mineral ihtiyacı düşünüldüğünde daha pratik bir gıda olduğu anlaşılıyor.Bununla beraber yapılan gıda değişikliklerinin takip edildiğimiz doktorumuz ve gereğinde Diyet Uzmanımızın bilgisi dahilinde yapmak doğru olacaktır.

Çocuklar için durum nasıl?
Mevcut içeriği nedeniyle besleyici değeri yüksek, büyüme ve gelişmeye katkısı yeterli, alerjik potansiyelinin azlığı hatta vücuttaki alerjik tepkilerin azaltılmasını sağlayan özellikleri nedeniyle değerli bir gıda diyebiliriz.

Yumurta denilince aklımıza “Kolesterol” ve “Kolesterol korkusu” geliyor.Bıldırcın yumurtasında durum nasıl?
Aslında durum çok farklı. Bıldırcın yumurtası kötü kolesterol (LDL) içermez.Faydalı kolesterol yani iyi,koruyucu kolesterol olarak bilinen(HDL) açısından oldukça zengindir.Türkiye’de genel olarak iyi,koruyucu kolesterol olarak bilinen(HDL) ortalaması düşük olduğundan bu yumurtanın önemi farklı hale geliyor. Yaşlı insanlar da bu yumurtayı rahatlıkla yiyebilirler.

“Bıldırcın Yumurtasının” sağlık açısından bilinen diğer faydaları nelerdir?
-Sindirim sistemi düzensizliklerinden olan gastiritis, mide ülseri ve duodenal ülserin düzelmesinde etkilidir.
-Hemoglobin düzeyini arttırarak ve toksinleri ve ağır metalleri kandan uzaklaştırarak anemi (kansızlık) tedavisine yardım edebilir.
-Tüberküloz (verem), bronşiyal astım, diyabet ve damarsal gerginliğin tedavisine yardımcıdır.
-Güçlü bir anti kanser etkiye sahiptir ve kanserojen gelişmeyi durdurmaya yardım eder.
-Karaciğer, böbrekler ve safra kesesindeki taşların atılıp yok edilmesine yardım eder.
-Kalp kasının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardım eder.
-Hafızayı güçlendirir, beyin aktivitesini yükseltir ve sinir sistemini düzenleyebilir.
-İmmun sistemi güçlendirerek, organların yaşlanmasını yavaşlatır.
-Deri rengini düzeltip saçların gür ve parlak olmasını sağlar.

Kaynak: Hürriyet

Astım tedavisinde bıldırcın yumurtası

Prof Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın astım tedavisi ve bıldırcın yumurtası ile ilgili Kanal D’de yaptığı açıklaması.

İzlemek için tıklayın.