Hürrem Sultan Usulü Bıldırcın

MALZEMELER
6 orta boy bıldırcın
6 çorba kaşığı tereyağı
1 büyük soğan
½ bardak pirinç
1 tam 1/2 çorba kaşığı kuş üzümü
1 tam 1/2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 tatlı kaşığı tuz
½ tatlı kaşığı karabiber
½ tatlı kaşığı tarçın
3 tam 1/2 bardak su

YAPILIŞI
Önce fırınınızı orta hararette ısıtın.Ön hazırlık olarak bıldırcınları ütüleyip yıkayın. Pirinci ayıklayıp ılık tuzlu suda 1 saat dinlendirin.Soğanı yemeklik doğrayın. Kuşüzümünü ayıklayıp üstünü örtecek kadar ılık suya koyun. Orta boy bir tavada 2 çorba kaşığı tereyağını orta ateşte eritin. Yağ erir erimez bıldırcınları tavaya koyup alt üst ederek her iki yanlarını da 2’şer dakika kızartın.
Tavayı ateşten alıp bıldırcınları bir servis kabına aktarın. Orta boy bir tencereye kalan 4 çorba kaşığı tereyağını koyup orta ateşte eritin.Yağ erir erimez soğanı ilave edip 1 dakika kadar kavurun. Soğan pembeleşmeye başlayınca bir tel süzgeçten süzeceğiniz pirinci,aynı şekilde süzeceğiniz kuşüzümünü,dolmalık fıstığı, tuzu, biberi ve tarçını ilave edin.Sık sık karıştırarak 3-4 dakika kavurun.
Tencereye 1tam ½ bardak su katıp ağır ateşte 10 dakika pişirin. Tencereyi ocaktan alıp ağzını kapatarak harcı dinlenmeye bırakın. Dolma içini 15-20 dakika dinlendikten sonra çorba kaşığı ile bıldırcınlara doldurun.
Doldurulmuş bıldırcınları Borcam’a yerleştirip, 2 bardak su katıp fırına sürün.25-30 dakika sonra kabı fırından alın. Bıldırcın dolmalarını sıcak olarak servis yapın.

Kaynak: www.ciftlikdergisi.com.tr